بررسی سنگ گوهره و لایم استون برای نما

04 بهمن ، 1401
سنگ ساختمانی آنامیس

سنگ لایم استون و گوهره برای نما از معروف ترین سنگ های رسوب و آهکی می باشد که در ساختار آنها کربنات کلسیم وجود دارد. این سنگ ها دارای رنگ های روشن می باشند و در برخی از انواع لایم استون تکه های باقی مانده از موجودات دریایی از قبیل مرجان ها و گیاهان به صورت رگه مشاهده میشود. قیمت ارزان و روشن بودن رنگ مهم ترین مزیت سنگ لایم استون برای نما بوده و مقاومت پایین در نفوذ آب و فشار و حرارت نیز از معایب لایمستون محسوب میشوند. به همین دلیل برای نمای خارجی بهتر است سایر سنگ ها از قبیل سنگ تراورتن که از نظر ظاهری شباهت زیادی دارند را انتخاب کنید. در مقابل سنگ گوهره برای نما بیرونی به دلیل مقاومت مطلوب در برابر نم و رطوبت و فشار مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه مزایا و معایب انواع سنگ گوهره و لایم استون، تفاوت های آنها با سنگ های مرمر و تراورتن و ترامیت، قیمت و موارد مهم در اجرای لایم استون در نما و دکوراسیون داخلی را بررسی خواهیم کرد.

قیمت سنگ لایم استون سفید

قیمت سنگ لایم استون سفید

سنگ لایم استون چیست؟

سنگ لایم استون limestone یکی از رایج ترین انواع سنگ ساختمانی می باشد که از ماسه و رس تشکیل شده و زیرمجموعه سنگ های آهکی و رسوبی به شمار می رود. در فرایند تولید لایم استون و شکل گیری آنها، برخلاف سنگ های تراورتن و مرمر تحت فشار و دمای کمتری قرار می گیرند. بر همین اساس به آنها جوان ترین سنگ های آهکی نیز گفته میشود و درصد آهک بالایی دارند. آهک زیاد در لایم استون منجر به تمایل زیاد آنها برای جذب نم و رطوبت میشود که یک عیب محسوب خواهد شد. 
سنگ لایم استون اسلام آباد در حالت کلی اغلب رنگ های روشن و سفید و کرم دارند و به همین دلیل در نمای داخلی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از لایم استون های استخراج شده از معدن سنگ بوژان دارای رنگ های تیره تری هستند. معدن سنگ لایم استون در اسلام آباد واقع شده و از سنگ های آن کیفیت بالایی دارند.

انواع سنگ لایم استون برای نما

با توجه به مقدار آهک و گچ موجود در سنگ لایم استون، این سنگ ها دارای تنوع بالایی از نظر رنگ بندی و ساختار و شکل ظاهری هستند. در نهایت بر همین اساس نیز قیمت گذاری میشوند و کاربردهایشان متفاوت خواهد بود. از نظر ترکیبات موجود در سنگ لایمستون می توان آنها را در گروه های زیر دسته بندی کرد:

 • سنگ آهک اولیتیک
 • سنگ گچ لایم استون
 • سنگ آهک سنگی
 • سنگ آهک فسیلی

در تمام انواع لایم استون آهک نقش مهم و اصلی را ایفا می کند. در ایران معادن متعددی در زمینه استخراج لایم استون فعالیت دارند که در صد آهک موجود در سنگ و رنگ آنها متفاوت است. از مرغوب ترین سنگ های لایم استون ایرانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنگ لایم استون مهاباد با رنگ کرم
 • لایم استون سفید مرودشت
 • لایم استون بوژان با رنگ تیره
 • لایم استون کرمانشاه با رنگ کرم روشن
 • لایم استون سفید قم
 • لایم استون سفید اسلام آباد
 • لایم استون سمیرم
 • سنگ لایم استون بوکان
 • سنگ لایم استون کوه سفید

سنگ لایم استون برای نما

لایم استون اسلام اباد  و سایر معادن دارای آهک زیادی هستند و به همین دلیل جاذب نم و رطوبت خواهند بود. علاوه براین، در فرآیند شکل گیری ساختار لایمستون فشار و حرارت کمتری به آنها وارد شده و به همین دلیل مقاومت و استحکام آنها در سطح پایینی قرار داد. در نتیجه می توان گفت، انتخاب سنگ لایم استون برای نمای بیرونی یک اشتباه بزرگ است. چون بارش باران و برف و همچنین تابش نور خورشید می تواند آسیب های جدی را به آنها وارد نموده و منجر به از هم پاشیدن سنگ نما و تغییر رنگ آنها شود. 

قیمت سنگ لایم استون اسلام آباد

استفاده از مصالح ساختمانی مانند سیمان برای اتصال به نمای بیرونی ساختمان به مرور باعث تغییر رنگ سنگ لایم استون میشود. برخی از افراد از این سنگ ها برای نمای بیرونی مناطق گرمسیری استفاده می کنند که به مرور زمان در این مناطق نیز لایم استون کیفیت خود را از دست خواهد داد. برای نمای بیرونی می توان با فناوری نانو، لایمستون را ضد آب یا واترپروف کرد که تاثیر زیادی بر افزایش مقاومت آنها در برابر نم و رطوبت دارد، اما قیمت سنگ را افزایش می دهد. 
در حالت کلی استفاده از لایم استون برای نما تنها در شرایطی توصیه میشود که در نمای داخلی و در محیط های بدون نم و رطوبت به کار رود. برای نمای بیرونی چه در شمال ایران و مناطق با بارندگی زیاد و چه مناطق کویری و گرمسیری گزینه ایده آلی نمی باشند.

مزایا سنگ لایمستون اسلام آباد

همان طور که اشاره شد، لایمستون از کاربردی ترین انواع سنگ های ساختمانی می باشد که برای محیط های سرپوشیده با نم و رطوبت کم استفاده میشود. از مهم ترین مزایای سنگ لایم استون سفید و کرم و غیره می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • وزن سبک و کاهش بار مرده ساختمان
 • قیمت ارزان نسبت به سنگ مرمریت و تراورتن
 • دارای رنگ های روشن و یکدست 
 • قابلیت استفاده در طراحی داخلی با سبک های مختلف به دلیل جلوه زیبا
 • به دلیل مقدار آهک زیاد در لایم استون ها، این سنگ ها تنها با فرآوری های پولیش، تامبل، هوند، سندبلاست، تیشه ای و چرمی در ابعاد مختلف قابل اجرا هستند. 

معایب سنگ لایم استون برای نما

علیرغم مزایای متعدد، بهتر است با معایب سنگ لایم استون برای نما نیز آشنا شوید تا در نهایت انتخاب بهتری داشته باشید:

 • قدرت جذب بالای نم و رطوبت محیط
 • تغییر در بافت و رنگ لایم استون در صورت تماس آن با مواد شیمیایی و اسیدی
 • مقاوت پایین در برابر حرارت و نوسانات دمایی
 • استحکام پایین در برابر فشار و ضربه

کاربرد سنگ لایم استون اسلام آباد

با توجه به مزایا و معایب سنگ لایم استون، از این سنگ ها در محیط های مختلفی می توان استفاده کرد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • نصب لایم استون در نمای داخلی ساختمان
 • استفاده از لایمستون به عنوان دیوارپوش
 • قابل استفاده در دیوار پشت تلویزیون
 • استفاده از لایم استون برای ساخت رومیزی سنگی

با توجه به مقاومت پایین این سنگ ها در برابر فشار و ضربه و همچنین نم و رطوبت، از لایمستون به عنوان کفپوش پارکینگ و سرویس بهداشتی و حمام و دیوارپوش استخر و سرویس بهداشتی و اشپزخانه و همچنین نمای بیرونی ساختمان استفاده نمیشود.

تفاوت ترامیت و لایم استون

ترامیت و لایم استون هر دو از سنگ های آهکی رسوبی هستند که فشار و حرارت کمی را تحمل کرده اند. این دو سنگ شباهت بسیار زیادی به هم داشته و هر دو جاذب نم و رطوبت بوده و مقاومت کمی دارند. مهم ترین تفاوت ترامیت و لایم استون در میزان مقاومت آنها در برابر فشار و جذب رطوبت است. ترامیت مقاومت کمتری داشته و جذب رطوبت بالاتری نسبت به لایمستون دارد. بر همین اساس قیمت لایم استون بیشتر از ترامیت است.
لازم به ذکر است که ترامیت و لایم استون در اغلب مواقع قابل تشخیص نمی باشند و به جای هم به فروش میرسند. این در حالیست که ترامیت کمی روشن تر از لایم استون بوده اما از نظر کاربرد متفاوت نخواهند بود.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

تفاوت سنگ تراورتن و لایم استون

تراورتن یکی از بهترین نوع سنگ های آهکی و رسوبی می باشد که در صنعت ساختمان سازی برای نمای بیرونی و داخلی استفاده میشود. مهم ترین تفاوت تراورتن و لایم استون در میزان آهک موجود در آنها است. لایمستون آهک بیشتری نسبت به تراورتن دارد و به همین دلیل جذب نم و رطوبت در آن بیشتر و استحکام کمتر است. تراورتن در نمای بیرونی و همچنین کفپوش و سرویس بهداشتی و حمام نیز استفاده میشود. همچنین لازم به ذکر است، قیمت سنگ لایم استون ارزان تر از تراورتن می باشد.

قیمت سنگ لایم استون

قیمت سنگ لایم استون با توجه به درصد آهک و روشنی و یکدست بودن رنگ و سطح آنها تعیین می گردد. برای استعلام قیمت لایم استون می توانید با کارشناسان فروش آنامیس تماس بگیرید.

سنگ گوهره چیست؟

یکی دیگر از انواع سنگ های اختمانی، سنگ گوهره برای نما می باشد که در گروه سنگ های آهکی و از خانواده سگ مرمریت قرار گرفته است. از مهم ترین ویژگی های سنگ گوهره خرم آباد می توان به مقاومت بالا در برابر فشار و ضبه اشاره کرد. البته این نوع سنگ مرمریت در تماس با مواد شیمیایی و اسیدی از استقامت مطلوبی برخوردار نخواهند بود.

سنگ گوهره برای کف و نما

سنگ گوهره برای کف و نما

سنگ گوهره برای نما

با توجه به ویژگی های آن و قدرت جذب بالای آب، سنگ گوهره برای نما در شرایطی توصیه میشود که یک لایه نانو روی سطح آن قرار گیرد. در غیر این صورت بیشتر در فضای داخلی ساختمان ها به عنوان دیوارپوش و سنگ پله و موارد مشابه کاربرد دارد. رنگ روشن و کرم سنگ گوهره برای نما جلوه خوبی دارد، اما در مناطق بارانی مانند شمال ایران استقامت خود را به مرور از دست خواهد داد. البته توجه داشته باشید که نمونه های درجه 2 و 3 این سنگ ها دارای رگه های قهوه ای و طلایی هستند و قیمت ارزان تری داشته و برای نمای ساختمان بهتر است از نوع درجه یک استفاده شود.

سنگ گوهره برای نما بهتر است یا لایم استون؟

بر اساس آنچه در طول متن به آن اشاره شد، حال می توان به این سوال پاسخ داد که سنگ لایم استون برای نما بهتر است یا سنگ گوهره؟ لایم استون به دلیل مقاومت کم در برابر شرایط محیطی و جوی در نمای بیرونی ساختمان ها به ندرت استفاده میشود. سنگ گوهره نیز برای نما مناسب نیست و بیشتر در فضاهای سرپوشیده بدون نم و رطوبت کاربرد دارد. بهتر است برای نمای ساختمان از سایر سنگ ها مانند مرمریت، گرانیت و تراورتن استفاده شود.

خرید سنگ گوهره و لایم استون برای نما

کیفیت لایم استون استخراج شده از معادن مختلف با هم تفاوت دارد و بر همین اساس رنگ و قیمت نیز متفاوت خواهد بود. برای خرید سنگ لایم استون اسلام آباد و سنگ گوهره با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب کافیست محصولات آنامیس را مشاهده کنید. سنگ های ارائه شده در این مجموعه دارای بالاترین سطح کیفیت بوده و با تنوع رنگی بالا قابل ارسال به سراسر کشور هستند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6Lcgq0MaAAAAABD63h8gSJ8k5h2RII9aeAqmEbz9