صفر تا صد نحوه صادرات سنگ ساختمانی

04 بهمن ، 1401
سنگ ساختمانی آنامیس

صادرات سنگ ساختمانی یکی از مهم ترین پتانسیل های ایران برای کسب درامدهای غیرنفتی می باشد که البته با چالش های متعددی روبرو است. به طوریکه ایران از نظر کیفیت سنگ های ساختمانی در رتبه اول جهان قرار گرفته و از نظر میزان تنوع سنگ ها نیز یکی از 12 کشور برتر در دنیا به شمار می رود. لذا با ورود به این عرصه می توان به درآمدهای مطلوب غیرنفتی دست پیدا کرد و تاثیر زیادی بر اشتغال زایی نیز خواهد داشت. آنامیس به عنوان یکی از شرکت های صادرکننده سنگ ساختمانی لایم استون، تراورتن و غیره در ادامه مراحل، قوانین و بهترین کشورها برای صادرات انواع سنگ های ایرانی و نحوه صادرات سنگ ساختمانی را به همراه نحوه صادرات سنگ به چین معرفی خواهد کرد.

صادرات سنگ ساختمانی به قطر

صادرات سنگ ساختمانی به قطر

صادرات سنگ ساختمانی

سنگ از مهم ترین متریال های مورد استفاده در ساختمان سازی و زیباسازی و مقاوم سازی شهرها می باشد که به صورت طبیعی و مصنوعی تولید میشوند. بالاترین کیفیت در میان سنگ های ساختمانی، سنگ های استخراج شده از معادن می باشد که پس از استخراج در کارخانه ها فرآوری می گردند. ایران یکی از شناخته شده ترین کشورهای دنیا در زمینه سنگ می باشد که بیش از 4 میلیارد تن سنگ ذخیره معدنی دارد. این در حالیست که کل ذخایر سنگ جهان 15 میلیارد تن است. به همین دلیل ایران از پتانسیل بسیار خوبی در این زمینه برخوردار است.
علیرغم کیفیت و تنوع بالا و معمولا به دلیل تعرفه صادرات سنگ، تنها 5 درصد از 20 میلیون تن سنگ استخراج شده ایران به سایر کشورها صادر میشود و این به معنای به دست آوردن سهم کمتر از 3 درصد صادرات سنگ دنیا خواهد بود. مواردی از قبیل عدم استفاده از ماشین آلات پیشرفته در استخراج و فرآوری، استخراج غیر علمی، افزایش هزینه های فرآوری به دلیل رعایت نکردن استانداردها و همچنین عدم اتصال بانک های ایران به بانک های جهانی اصلی ترین موانع در موفقیت صادرات سنگ ساختمانی ایران به سایر کشورها محسوب میشود. البته همین میزان سهم اندک در بازار جهانی نیز فرصت بسیار مناسبی برای رشد درآمدهای غیرنفتی کشور به شمار می رود.

مراحل صادرات سنگ ساختمانی

ورود به بازار صادرات سنگ ساختمانی برای فعالان این حوزه و شرکت های بازرگانی بسیار جذاب می باشد. اما چالش های متعددی دارد که با افزایش آگاهی و اطلاعات می توان بر آنها پیروز شد. یکی از مهم ترین کارها برای ورود به این عرصه، شناخت مراحل صادرات سنگ ساختمانی می باشد. برای صادرات سنگ ساختمانی ایران با توجه به کشور مقصد راه های متعددی وجود دارد. به عنوان مثال، بندر بوشهر یکی از مهم ترین و اصلی ترین گزینه ها می باشد. بعد از انتخاب بندر یا گمرک مورد نظر، لازم است برای صادرات سنگ تزئینی ساختمانی مراحل زیر را طی کنید:

 • بسته بندی سنگ های ساختمانی با توجه به قوانین و استانداردهای مورد نیاز کشور مقصد و شرکت های دریایی، زمینی و هوایی انتقال دهنده بار
 • صدرو مجوزهای مورد نیاز از سازمان های مربوط به صادرات سنگ 
 • دریافت اظهارنامه صادرات از گمرک 
 • انتخاب و تهیه وسیله حمل زمینی، دریایی یا هوایی 
 • ارائه فاکتور فروش به اتاق بازرگانی و دریافت تاییده از آن
 • دریافت گواهی مبدا از اتاق بازرگانی
 • ارائه مجوز خروج کالا از گمرک به شرکت ارسال بار 

لازم به ذکر است، برای صادرات سنگ ساختمانی ایران علاوه بر طی مراحل فوق، مدارکی از قبیل کارت بازرگانی، مجوزها و استانداردها، فاکتور و لیست عدلبندی، اظهارنامه صادرات، قبض باسکول و تایید وزن، گواهی مبدا و بارنامه و مانیفست باید تسط صادرکننده ارائه شوند.

انواع سنگ های صادراتی

ایران دارای ذخایر بسیار زیاد سنگی می باشد، اما تنوع در سنگ های آن زیاد نیست. به همین دلیل نمی تواند پاسخگوی نیاز تمام کشورهای دنیا در این زمینه باشد. البته به این نکته نیز باید اشاره شود که کیفیت سنگ های ایرانی زیاد است و در رتبه اول جهان قرار دارد. از رایج ترین انواع سنگ های ساختمانی برای صادرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنگ لایم استون صادراتی

لایم استون یکی از مرغوب ترین سنگ های آهکی و رسوبی می باشد که رنگ روشن دارند. این سنگ ها کاربرد گسترده ای در نمای داخلی و دیوارپوش داشته و به دلیل مقاومت پایین در برابر نم و رطوبت برای نمای بیرونی استفاده نمیشود. معادن متعددی از قبیل خرم آباد، قم، مهاباد، مرودشت، کرمانشاه، بوژان، بوکان، سیرم، کوه سفید و اسلام آباد پتانسیل های لازم برای ارائه لایم استون و ورود آن به بازار جهانی را دارا هستند. یکی از بهترین نمونه های این سنگ ها، سنگ لایم استون صادراتی اسلام آباد می باشد که به صورت پولیشی و غیره ارائه میشوند.

سنگ گوهره صادراتی

سنگ گوهره یکی از سنگ های آهکی مرمریت می باشد که با رنگ کرم و روشن با استقبال بالایی مواجه شده است. معادن خرم آباد ایران یکی از بهترین انواع سنگ گوهره صادراتی را تولید و به صورت اسلب و تایل به سایر کشورها ارسال می کند. این سنگ ها مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه داشته و به دلیل قدرت جذب آب بالا بیشتر در نمای داخلی و دیوارپوش و کفپوش محیط های کم رطوبت مورد استفاده قرار میگیرند. ایران یکی از کشورهای اصلی در زمینه استخراج سنگ گوهره محسوب میشود و به همین دلیل می تواند از این پتانسیل برای کسب درآمد بیشتر و توسعه صنایع سنگی استفاده کند.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن یکی از بهترین سنگ های ساختمانی می باشد که برای نمای بیرونی و  داخلی مورد استفاده قرار میگیرند. در ایران بیش از 52 معدن تراورتن فعال است که بیشترین ذخیره در معادن محلات استان مرکزی قرار گرفته است. از بهترین انواع این سنگ برای صادرات، سنگ تراورتن عباس آباد می باشد و که سود صادرات سنگ ساختمانی در این نوع، بسیار بالا می باشد. این سنگ ها در رنگ های لیمویی، زرد، قرمز و کرم روشن و تیره و همچنین سفید و سیاه استخراج و فرآوری شده و حجم بالایی از صادرات را به خود اختصاص داده است.

صادرات سنگ تراورتن

صادرات سنگ تراورتن

سنگ مرمریت

ایران یکی از شناخته شده ترین کشورها در زمینه استخراج سنگ مرمریت می باشد. این سنگ که یکی از سنگ های آهکی محسوب میشود، وزن بالایی داشته و نافذ بسیار که روی آن مانع از نفوذ نم و رطوبت به بافت سنگ و تغییر در ظاهر آن می شود. اصفهان با 163 معدن مرمریت رتبه اول را در ایران کسب نموده و بعد از آنها استان فارس، خراسان رضوی و کردستان قرار گرفته اند. در مجموع کل معادن مرمریت ایران 652 عدد می باشد و معادن استان فارس بالاترین کیفیت را دارا هستند. 
از بهترین سنگ های مرمریت برای صادرات می توان به مرمریت آباده، آتی براون، جوشقان، ارک بسطام، اقبال یزد، اسپایدر، چریکی، سیمکان، جیرفت، دهبید، نجف آباد، مهکام، خوی، هرسین، بجستان، انارک، نظرآباد، خوبسنگان، روشن بیرجند، گل چشمه محلات، دیاموند، چهرک، اپرادور، رز بافق و پل پیشه کردستان اشاره کرد.

سنگ مرمر

یکی از بهترین انواع سنگ ساختمانی صادراتی، سنگ مرمر می باشد که سطحی بسیار شفاف داشته و برای نمای بیرونی و داخلی، کفپوش و دیوارپوش و تهیه وسایل تزئینی مورد استفاده قرار میگیرند. این گروه از سنگ های آهکی مقاومت بسیار بالایی داشته و یکی از گران ترین سنگ های صادراتی محسوب میشوند. 
معادن کاشمر، یزد، آذرشهر، کرمان، خراسان، بم، استان فارس، شاهین دژ، اصفهان و محلات اصلی ترین تامین کننده های سنگ مرمر صادراتی به شمار می روند. سنگ های تولید شده در این معادن شامل سنگ مرمر سیاه گورخر، خاکستری، قهوه ای، سبز و ساده می باشند.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یا سنگ خارا از دیگر انواع سنگ ساختمانی صادراتی می باشد که در رنگ های قرمز، سبز، خاکستری، سیاه، سفید و صورتی و آبی استخراج شده و بعد از صیقل دهی در نمای بیرونی و داخلی و کفپوش ها مورد استفاده قرار میگیرند. تنوع در رنگ، استحکام زیاد در برابر ضربه، ثابت بودن رنگ آن در صورت تماس با مواد شیمیایی از مهم ترین دلایل برای درخواست زیاد صادرات گرانیت به شمار می روند. 
علاوه بر موارد فوق، سنگ های دیوریت، گابرو و ماسه سنگ نیز در لیست بهترین انواع سنگ صادراتی ایران قرار گرفته اند.

بهترین معادن برای صادرات سنگ

همان طور که اشاره شد، معادن سنگ ایران تنوع بسیار زیادی داشته و برخی از استان ها سهم بیشتری در تولید و استخراج سنگ دارند. از بهترین معادن ایران در زمینه تولید سنگ های صادراتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استان اصفهان
 • استان فارس
 • استان مرکزی
 • استان کرمان
 • استان لرستان
 • خراسان جنوبی
 • تهران
 • یزد
 • قم
 • استان آذربایجان شرقی
 • استان آذربایجان غربی
 • زنجان
 • قزوین
 • همدان

بر اساس میزان تنوع و ذخایر سنگی و همچنین کیفیت بالای سنگ ها، استان اصفهان به عنوان قطب سنگ های ساختمانی ایران شناخته شده است.

بهترین کشورها برای صادرات سنگ ایران

صادرات سنگ ایران به کدام کشورهاست؟ ایران از جمله کشورهای صادرکننده و واردکننده سانگ های ساختمانی محسوب میشود. چون تمام انواع سنگ های ساختمانی در کشورمان وجود نداشته یا ذخایر آن بیش از اندازه پایین است. به عنوان صادرکننده کشورهایی همچون چین برای صادرات سنگ به چین، هند، ترکیه، امارت متحده عربی، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، کانادا، استرالیا، لهستان، آلمان، روسیه، صادرات سنگ به عمان، قطر، عراق، گرجستان، آذربایجان و ژاپن می توانند به عنوان کشور هدف در نظر گرفته شوند. با رفع مشکلات موجود در زمینه تامین تجهیزات و آموزش نیروهای کار و همچنین امکان مبادلات ارزی از طریق بانک های ایرانی با سایر کشورها بدون شک تعداد کشورهای مقصد نیز افزایش پیدا خواهند کرد. 
صادرات سنگ ساختمانی ایران به برخی از کشورها به صورت سنگ های خام انجام میشود که تا حد زیادی به ضرر است. چون کشورهایی مانند ترکیه و چین سنگ خام ایران را دریافت نموده و بعد از فرآوری آن را با قیمت بالا مجدد به ایران صادر می کنند. در چند سال اخیر برای جلوگیری از این روند عوارض صادرات سنگ ساختمانی تعریف شد که البته با مخالفت های زیادی روبرو گردید.

صادرات سنگ ساختمانی

صادرات سنگ ساختمانی

آنامیس؛ شرکت صادرکننده سنگ ساختمانی

آنامیس یکی از بزرگترین شرکت های ارائه دهنده انواع سنگ ساختمانی می باشد که تنوع و کیفیت بالا را با هم تلفیق نموده است. این مجموعه به عنوان یکی از شرکت های صادرکننده سنگ ساختمانی فعالیت داشته و انواع سنگ لایم استون، گرانیت، مرمریت و مرمر و تراورتن را به سایر کشورها صادر می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش آنامیس و با شماره تماس صادرات سنگ (09199780982) تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6Lcgq0MaAAAAABD63h8gSJ8k5h2RII9aeAqmEbz9