بهترین سنگ نما برای آب و هوای مرطوب شمال و جنوب کشور

04 بهمن ، 1401
سنگ ساختمانی آنامیس

انتخاب سنگ نما برای آب و هوای مرطوب شمال و جنوب کشور به دلیل تاثیراتی که رطوبت بر بافت سنگ و شکل ظاهری آن ایجاد می کند با چالش و محدودیت هایی همراه است. سنگ های طبیعی و مصنوعی در صورت جذب نم و رطوبت حاصل از بارش باران های طولانی مدت ممکن است با تغییراتی مواجه شوند. به عنوان مثال، اگر سنگ حاوی مواد آهکی و آهنی باشد، نم و رطوبت منجر به اکسید شدن آنها خواهد شد که به مرور تخریب و پوسیدگی سنگ را در پی دارد. به همین دلیل تنها تعداد محدودی از سنگ های نما را می توان برای مناطق شمال و جنوب کشور با آب و هوای مرطوب و شرجی انتخاب کرد. بهترین سنگ های نما برای مناطق مرطوب و شرجی و گرم را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

بهترین سنگ نما برای انواع آب و هوا

بهترین سنگ نما برای انواع آب و هوا

ویژگی های مهم در سنگ نما برای آب و هوای مرطوب شمال و جنوب

تنوع در سنگ های ساختمانی از نظر شکل ظاهری، رنگ و بافت و عناصر تشکیل دهنده ساختار آنها بسیار زیاد است. به طوریکه برخی به دلیل منافذ زیاد جاذب نم و رطوبت بوده و تعدادی از آنها مقاومت بالایی در مناطق مرطوب دارند. بر همین اساس لازم است در انتخاب سنگ برای نمای ساختمان مناطق مرطوب به ویژگی های آب و هوایی و تناسب سنگ با این شرایط توجه شود. در حالت کلی برای انتخاب بهترین سنگ نما برای آب و هوای مرطوب شمال و جنوب کشور لازم است به چند فاکتور مهم زیر توجه شود:

تخلخل سنگ برای جذب ملات یا چسب

در مناطق شمال ایران در اغلب روزهای سال، بارش باران در حد بسیار زیادی می باشد و به همین دلیل میزان چسبندگی سنگ به نمای بیرونی ساختمان اهمیت بالایی دارد. برای چسبندگی زیاد سنگ، لازم است روی سطح آن تخلخل و منافذ وجود داشته باشد تا چسب و ملات به خوبی درون آنها نفوذ کند. به همین دلیل سنگ هایی که دارای سطوح بیش از اندازه صاف و صیقلی هستند نمی توانند در این شرایط آب و هوایی دوام و ماندگاری کافی را روی نمای ساختمان داشته باشند.

سطح صیقلی روی سنگ

به همان اندازه که تخلخل در سطح پشت سنگ نما برای مناطق مرطوب شمال و جنوب ایران مهم است، داشتن سطح صاف برای نمای رویی نیز دارای اهمیت است. صیقلی و صاف بودن سطح رویی باعث میشود نم و رطوبت به داخل بافت سنگ نفوذ نکند. نفوذ آب باران و رطوبت به داخل بافت سنگ منجر به اکسید شدن آنها شده و به مرور دچار پوسیدگی و از هم پاشیدگی میشود.

پربازدیدترین مطالب ما رادنبال کنید!

مقاومت در برابر نوسانات دمایی

در شهرهای گرم جنوب کشور، نوسان دما زیاد است و در برخی از ساعات تابستان تا 50 درجه دمای آن افزایش پیدا می کند. به همین دلیل سنگ هایی را برای نمای ساختمان باید انتخاب کرد که افزایش و کاهش دما نتواند منجر به تغییر در ساختار و ترک و شکستگی آنها شود. در مناطق شمال ایران نیز در روزهای سرد سال باید نمای ساختمان بتواند در برابر یخ زدگی ها استقامت کافی را داشته باشد.
رنگ سنگ در میزان جذب و نگهداری حرارت در خود تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل در مناطق شمال و جنوب کشور بهتر است سنگ های رنگ روشن را بای نمای ساختمان انتخاب کنید.

سنگ نما برای آب و هوای مرطوب و شرجی

بر اساس فاکتورهایی که در بالا به آن اشاره شد، برای نمای ساختمان مناطق شمال و جنوب کشورمان که دارای آب و هوای مرطوب و شرجی هستند، موارد زیر را می توان انتخاب کرد:

تراورتن؛ بهترین سنگ نما برای آب و هوای مرطوب شمال

تراورتن یکی از بهترین و لوکس ترین انواع سنگ نمای ساختمانی می باشد که معادن ارزشمند آن در استان مرکزی قرار دارد. این سنگ ها دارای سطحی متخلخل بوده و به همین دلیل با قدرت بسیار بالا روی نما متصل شده و با بارش باران های طولانی دچار ریزش نخواهند شد. اما لازم است به این مساله مهم توجه داشته باشید که منافذ روی سنگ تراورتن می توانند نم و رطوبت را به داخل خود جذب کنند. به همین دلیل لازم است سطح این سنگ ها صاف و صیقلی شوند. برای این منظور از رزین استفاده میشود که تاثیر بالایی بر جلوه ظاهری سنگ داشته و از نفوذ نم و رطوبت نیز به داخل بافت آن جلوگیری خواهد شد. 
تنوع در سنگ های تراورتن برای نمای ساختمان در مناطق مرطوب و شرجی بسیار زیاد است و از بهترین آنها می توان به تراورتن عباس آباد، تراورتن حاجی آباد و تراورتن آتشکوه اشاره کرد.

گرانیت؛ بدترین سنگ نما برای آب و هوای مرطوب شمال و جنوب

با در نظر گرفتن میزان استحکام سنگ، منافذ روی آن و عناصر موجود در بافت سنگ گرانیت یکی از بدترین انتخاب هایی می باشد که می توانید برای مناطق مرطوب و شرجی داشته باشید. گرانیت از جمله سنگ های طبیعی می باشد که حاوی آهن زیادی است. به همین دلیل در صورت تماس با نم و رطوبت در معرض اکسید شوندگی قرار گرفته و به مرور بافت آن تخریب و پوسیده خواهد شد. 
گرانیت های تیره علاوه بر اکسید شوندگی در تماس با نم و رطوبت، به دلیل داشتن رنگ تیره حرارت را برای مدت طولانی در خود نگهداری می کنند. به همین دلیل بر اثر افزایش دما به مرور امکان ترک و شکستگی در آنها افزایش پیدا خواهد کرد.

بهترین سنگ نما برای آب و هوای مرطوب

بهترین سنگ نما برای آب و هوای مرطوب

مرمریت؛ انتخاب نامناسب برای مناطق مرطوب و شرجی

مرمریت از جمله سنگ های آهکی می باشد که در نمای ساختمان کاربرد بسیار زیادی دارد. این سنگ ها گزینه ای بسیار کاربردی برای مناطق گرم و خشک محسوب میشوند و آهک موجود در بافت آنها در برابر نم و رطوبت اثر منفی ایجاد می کند. به همین دلیل این قبیل سنگ ها در مناطق مرطوب شمال و جنوب ایران نمی توانند کارایی خوبی داشته باشند. ترکیب نم و رطوبت با آهک باعث ایجاد لایه های سفید رنگ و بسیار ضخیم روی نمای ساختمان شده و جلوه ظاهری آن را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد.

خرید سنگ نما با سنگ آنامیس

به دلیل اهمیت بسیار زیاد شرایط آب و هوایی در انتخاب سنگ نما، کارشناسان و مشاوران سنگ آنامیس قبل از خرید اطلاعات ارزشمندی را در اختیارتان قرار خواهند داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با ویژگی ها و قیمت و نحوه خرید سنگ نما می توانید از راه های ارتباطی پایین صفحه استفاده کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6Lcgq0MaAAAAABD63h8gSJ8k5h2RII9aeAqmEbz9