سنگ قبر، یکی از مهمترین فرآورده های سنگ طبیعی

17 اسفند ، 1400
سنگ ساختمانی آنامیس

سنگ قبر به عنوان یکی از موارد مهم فرآوری سنگ طبیعی، محسوب می شود. نکات مهمی از استحکام و مقاومت سنگ قبر را برای انتخاب این سنگ باید در نظر داشته باشید. در این مطلب شما را با همه چیز در مورد سنگ قبر آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

عکس سنگ قبر جدید

عکس سنگ قبر جدید

دلیل گذاشتن سنگ روی قبر

در فرهنگ های متفاوت، شکل و نوع قبرها با هم فرق می کند. ولی سنگ بعنوان یک وجه مشترک در بین اکثریت آن هاست. بعضی از سنگ قبرها ایستاده و در بالای قبر قرار می گیرند و برخی دیگر نیز، سنگ قبر را به صورت مستطیلی روی مزار می گذارند. روی سنگ قبر هم اشکال، متن ها و اطلاعات بخصوصی مثل نام و تاریخ تولد و تاریخ وفات و … حکاکی می شود. اما تفاوت های زیادی در میان انواع سنگ های طبیعی که بعنوان سنگ قبر استفاده می شوند وجود دارد و اهمیت انتخاب آن را به عنوان سنگ مزار بالا می برد.

قیمت حدودی سنگ قبر

قیمت سنگ قبر به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. این عوامل می توانند کیفیت سنگ، طرح سنگ قبر (در نظر داشته باشید که طرحی که برای سنگ قبر می خواهید استفاده کنید نیز تاثیر بسیاری روی قیمت سنگ قبر می گذارد. چرا که طرح سنگ قبر میزان سنگ بکاربرده شده و میزان حکاکی و برشکاری سنگ را کم و زیاد و باعث افزایش و کاهش قیمت سنگ قبر می شود.)، ابعاد سنگ قبر، پرداخت های انجام شده بر روی سنگ، نوع سنگ (سنگ تخت یا تابلو سنگ) و … باشند.

سنگ قبر ارزان

سنگ قبر ارزان

بهترین سنگ قبر

قبل از انتخاب بهترین سنگ برای مزار، لازم است اول ویژگی های ضروری یک سنگ را مد نظر داشته باشیم. چرا که در مصرف سنگ طبیعی بیش از هر چیز باید به کاربرد و محل نصب آن دقت کنیم. پس در ادامه به بررسی خصوصیات مهم سنگ قبر می پردازیم.

عکس سنگ قبر خالی

عکس سنگ قبر خالی

استحکام و مقاومت سنگ قبر

مهم ترین ویژگی سنگ قبر، استحکام و مقاومت در برابر عوامل مختلف است. مقاومت سنگ را نباید فقط به عدم تغییرپذیری در برابر ضربه و فشار خلاصه کرد. چراکه سنگ مزار باید بتواند در برابر عوامل خارجی دیگر مثل سایش و عوامل جوی هم از خود مقاومت و نشان دهد.

مطالب پر طرفدار آنامیس را از دست ندهید!

مقاومت سنگ قبر در برابر سایش

سنگ قبر معمولاً در معرض عبور و مرور زیادی قرار می گیرد. بنابراین خیلی مهم است که سنگ قبر از مقاومت سایشی خوبی برخوردار باشد. پس باید سنگی را بعنوان سنگ مزار انتخاب کرد که مقاومت سایشی بالایی داشته باشید.

سنگ قبر ساده

سنگ قبر ساده

مقامت سنگ قبر در مقابل شرایط جوی

سنگ مزار در معرض عوامل محیطی مختلفی قرار می گیرد. یکی از این عوامل نور خورشید است. تابش مستقیم نور آفتاب باعث پایین آمدن کیفیت ظاهری و رنگ سنگ می شود. علاوه بر آن باران نیز می تواند پیامد فرسودگی سنگ قبر را داشته باشد. نکته بعدی نوسان دما در ساعت های مختلف شب و روز و همینطور فصل های مختلف سال می باشد و درصورتیکه سنگ مقاومت مناسبی نداشته و از تخلخل بالایی برخوردار باشد، بوسیله انبساط و انقباض مداوم، استحکام خود را از دست داده و دچار ترک خوردگی می شود.

زیبایی سنگ قبر

منظور از سنگ مزار زیبا این است که سنگ قبر از رنگ یکنواختی برخوردار باشد. براق بودن سنگ قبر مسئله دیگری است که در ظاهر سنگ حائزاهمیت است. پس باید در نظر داشته باشید که سنگی را که برای سنگ قبر می خواهید استفاده کنید قابلیت ساب پذیری بسیار بالایی داشته باشد.

سنگ قبر خارجی

سنگ قبر خارجی

انواع سنگ قبر

سنگ قبر مرمر

سنگ قبر مرمر از آن دسته سنگ قبرهایی است که طرفدار و همینطور کاربرد فراوانی دارد. سنگ مرمر از معادن مختلفی استخراج و دارای انواع متفاوتی از نظر جنس و رنگ است.

سنگ قبر گرانیت

پرکاربردترین و مهم ترین سنگ قبر، سنگ گرانیت قبر می باشد. زیبایی، دوام و استحکام سنگ قبر گرانیت آن را به انتخابی مناسب تبدیل کرده است.

سنگ قبر شبق

سنگ قبر شبق یکی از نوع های سنگ های گرانیت می باشد و انتخاب درستی برای استفاده به عنوان سنگ مزار است. شبق نسبت به دیگر سنگ های گرانیت از محبوبیت و کاربرد بیشتری برای ساخت سنگ قبر برخوردار است.

سوالات متداول در مورد سنگ قبر

  • قیمت حدودی سنگ قبر چقدر است؟

قیمت سنگ قبر به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. این عوامل می توانند کیفیت سنگ، طرح سنگ قبر (در نظر داشته باشید که طرحی که برای سنگ قبر می خواهید استفاده کنید نیز تاثیر بسیاری روی قیمت سنگ قبر می گذارد.

  • بهترین سنگ قبر کدام است؟

قبل از انتخاب بهترین سنگ برای مزار، لازم است اول ویژگی های ضروری یک سنگ را مد نظر داشته باشیم. چرا که در مصرف سنگ طبیعی بیش از هر چیز باید به کاربرد و محل نصب آن دقت کنیم، موارد تعیین کننده بهترین سنگ قبر در این مطلب در وبسایت سنگ ساختمانی آنامیس توضیح داده شده است.

  • استحکام و مقاومت سنگ قبر باید چگونه باشد؟

مهم ترین ویژگی سنگ قبر، استحکام و مقاومت در برابر عوامل مختلف است. مقاومت سنگ را نباید فقط به عدم تغییرپذیری در برابر ضربه و فشار خلاصه کرد. چراکه سنگ مزار باید بتواند در برابر عوامل خارجی دیگر مثل سایش و عوامل جوی هم از خود مقاومت و نشان دهد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6Lcgq0MaAAAAABD63h8gSJ8k5h2RII9aeAqmEbz9