علت شوره یا سفیدک زدن سنگ

29 دی ، 1400
سنگ ساختمانی آنامیس

شوره یا سفیدک زدن سنگ نما در ظاهر سنگ اثر منفی خواهد گذاشت. عوامل بسیاری هستند که باعث این امر می شوند. اگر شما نیز به این اتفاق برخورد کردید و در نمای ساختمان خود با این مشکل مواجه شدید، با ما همراه باشید.

علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نما چیست؟

قطعا نمای سنگی و آجری را دیده اید که بعد از گذشت مدتی دچار شوره زدگی شده و لایه ی سفیدی روی آن نمایان شده است. این شوره ها با گذشت زمان بیشتر شده و باعث از بین رفتن زیبایی نما می شود. این حالت در سنگ نما فقط در مناطق مرطوب ایجاد می شود. مثلا خیلی کم پیش می آید که بر روی سطح آجرنمای داخلی یا سنگ کف ساختمان شوره یا سفیدک را مشاهده کنید. ولی احتمال این اتفاق در نمای خارجی ساختمان، کف پارکینگ و بخش های دیگر بیشتر است. پس می شود گفت یکی از دلایل شوره یا سفیدک زدن سنگ نما رطوبت می باشد، اما به طور کلی نکاتی که در زیر بیان کرده ایم، عوامل موثری در شوره زدن سنگ هستند:

  • در سنگ ساختمانی و آجر، نمک های محلولی هستند که در شرایط های خاص به نمک جامد تبدیل می شوند.
  • رطوبت عنصرهای موجود در سنگ را به نمک محلول تبدیل و به سطح سنگ می کشاند.
  • منفذهای روی سنگ و آجر نیز باعث کشاندن نمک های محلول به‌سطح می شوند.
  • در برخی اوقات نیز زمین محل ساخت ساختمان، دارای نمک زیادی است که در این شرایط برخی متریال دیگر مثل سیمان و آجر نمک محلول را به نمای ساختمان می کشانند.

شوره زدن آجر و سنگ نما

شوره زدن آجر و سنگ نما

چه سنگ هایی شوره و سفیدک می زنند

امکان یا عدم امکان ایجاد سفیدک به موارد زیر بستگی دارد:
  • نوع سنگ، آجر و مصالح دیگر به همراه وجود نمک در عناصر آن ها که بعضی از این عنصرها سولفات کلسیم و کربنات باریم می باشند.
  • تراکم سنگ یا آجر، هر چه سنگ دارای تراکم بالاتر و از منافذ کمتری برخوردار باشد، امکان ایجاد نمک کاهش می یابد. بنابراین سنگ هایی مثل سنگ تراورتن بیشتر در معرض ایجاد سفیدک می باشند.
  • هرچه رطوبت بیشتر باشد، سفیدک و شوره سنگ نیز افزایش می باشد و به این خاطر معمولا در مناطق مرطوب مثل شمال کشور، سفیدک بیشتری روی نمای سنگی و آجری مشاهده می شود. این نکته را مد نظر داشته باشید که بجز سنگ و آجر، نمک های موجود در ملات هم باعث شوره و سفیدک سنگ نما می شود. هر چه رطوبت ملات بیشتر شود، شوره سنگ و آجر نیز بیشتر خواهد شد.

مطالب دیگر را از دست ندهید

راه حل شوره آجر و سنگ و جلوگیری از سفیدک در نمای ساختمان

تا این قسمت علت شوره زدن سنگ نمای ساختمان را با هم مرور کردیم، در بخش بعدی برای آگاهی از روش های جلوگیری شوره و سفیدک سنگ و آجر با ما همراه باشید.

استفاده از مصالح مناسب می تواند در بروز شوره و سفیدک روی سنگ جلوگیری کند. مثلا استفاده از انواع مصالح (شن، ماسه و سیمان) بدون نمک، نکته مهمی است که باید توجه زیادی به آن شود. بهتر است در صورت امکان برای نصب سنگ نما از پین، پیچ و پلاک استفاده کنید که ایجاد سفیدک روی سنگ را به شدت کاهش می دهد. اما نکته ی بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد، شستن سنگ ها تا مدت یک تا دو هفته بعد از نصب آن ها می باشد. این امر باعث می شود که اثر رطوبت ملات و انتقال نمک به سنگ و سطح رویی آن گرفته شود. سنگ هایی که دارای تخلخل بیشتری هستند، بیشتر در معرض شوره و سفیدک قرار می گیرند بنابراین در صورت استفاده از سنگ هایی مثل سنگ تراورتن به کیفیت فرآوری و استفاده از اپوکسی روی آن دقت نمایید.

راه حل رفع شوره و سفیدک سنگ نما

راه حل رفع شوره و سفیدک سنگ نما

رفع شوره آجر نما و سفیدک سنگ

شوره آجر نما نیز شبیه به سفیدک و شوره سنگ است و راه های مختلفی به منظور از بین بردن این موضوع در سنگ و آجر استفاده می شود. برخی از روش های رفع شوره سنگ و آجر نما را به شما معرفی میکنیم.

سائیدن و تمیز کردن سفیدک و شوره

در روزهای اول ایجاد شوره و سفیدک، سختی آن ها کم بوده و می توانید با پارچه زبر شوره را پاک کنید.

استفاده از برس برای رفع شوره سنگ

با استفاده از برس و آب فشار قوی نیز می توانید برای رفع شوره ها اقدام کنید. البته در نظر داشته باشید که باید توجه کافی به بافت سنگ داشته و به آسیب نرسانید.

استفاده از شوینده ها

برخی به منظور از بین بردن شوره سنگ نما از از شوینده های قوی مثل جوهر نمک استفاده می کنند. توصیه می شود برای این کار از این دسته مواد استفاده نکنید. چراکه باعث تغییر ظاهر سنگ می شود.

محلول ضد شوره آجر نما و سنگ نمای ساختمان

محصولات نانو آب گریز هستند و استفاده از این دسته مواد روی سنگ نما، جذب آب را در آن پایین می آورد که نتیجه آن کاهش رطوبت و عدم ایجاد شوره سنگ نما می شود.

تمیز کردن شوره و سفیدک نما

تمیز کردن شوره و سفیدک نما

سوالات متداول علت شوره یا سفیدک زدن سنگ

  • علت شوره زدن سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن بخاطر تراکم پایین و منافذ زیادی که دارد رطوبت را بیشتر جذب کرده و نهایتا بیشتر در معرض شوره و سفیدک قرار می گیرد.

  • آیا با مواد شوینده شوره و سفیدک سنگ نما از بین می رود؟

توصیه می شود برای این کار از این دسته مواد استفاده نکنید. چراکه باعث تغییر ظاهر سنگ می شود.

  • چرا سنگ و آجر نما شوره می زنند؟

منفذهای روی سنگ و آجر باعث کشاندن نمک های محلول در ملات به سطح می شوند و شوره را ایجاد می کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6Lcgq0MaAAAAABD63h8gSJ8k5h2RII9aeAqmEbz9