منظور از سنگ پلاک چیست؟

10 اردیبهشت ، 1402
سنگ ساختمانی آنامیس

سنگ پلاک

سنگ ساختمانی به صورت کوپ از معدن سنگ استخراج و به سنگ بری انتقال داده می شود. در کارخانه سنگبری به اشکال و ابعاد مختلف فرآوری می گردد. یکی از پرکاربردترین شکل های سنگ ساختمانی، سنگ پلاک است. برای آشنایی با این نوع و شکل سنگ ساختمانی با ما همراه باشید.

استعلام قیمت سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی آنامیس

سنگ پلاک ساختمانی در نما

سنگ پلاک ساختمانی در نما

ابعاد سنگ پلاک

تفاوت آن در ظاهر با انواع دیگر سنگ های ساختمانی، از ویژگی های بارز سنگ پلاک است. سنگ پلاک در ابعاد مختلف و با ضخامت های منظم کات می شود. سپس سطح آن با ساب براق، صیقلی خواهد شد. برش سنگ های ساختمانی با استفاده از ابزار پیشرفته و با دقت بالا انجام می‌شود. علاوه بر پلاک، سنگ ها در ابعاد تایل و اسلب نیز فرآوری می شوند. قطعات سنگ تایل در ابعاد مربع یا مستطیل مثل 40*40 یا 40 طولی و سنگ اسلب در سایز بزرگ تر تولید می‌شود.
بعد از برش سنگ ها، باید  سطوح آن ها را به شکل های مختلف فرآوری کرد. یکی از این شکل ها، روش سابیده است که در آن سطح سنگ صیقلی و براق می شود. در نظر داشته باشید ساب زدن سنگ به عوامل مختلفی مثل میزان تخلخل در بافت سنگ هم بستگی دارد. به این صورت که هر چه میزان خلل و فرج در سنگ بیشتر باشد،از ساب پذیری کمتری برخوردار است. دراین مواقع باید از موادی مثل رزین اپوکسی و یا ماستیک به براقیت سنگ و پر شدن تخلخل استفاده کرد.
از موارد دیگر پرداخت سطح سنگ های ساختمانی، فلیم چرمی، هوند (برای ایجاد سطحی مات) و بوش همر (نرم و برجسته) را می توان نام برد. در برخی سنگ های ساختمانی نیز به منظور افزایش چسبندگی به مصالح (به‌ویژه در سنگ های نما) از توری در پشت سنگ استفاده می شود.

سنگ پلاک گرانیت

سنگ پلاک گرانیت

ضخامت سنگ پلاک ساختمانی

قطر سنگ پلاک به کاربرد آن بستگی دارد. مثلا ضخامت سنگ کف معمولاً بین 18 تا 20 میلی متر می باشد و در سنگ های نما این مقدار به 16 میلی متر می رسد. این در حالی است که سنگ های پله ضخامتی بیشتر دارند و ضخامت سنگ پله به 30 میلیمتر هم میرسد.

مطالب دیگر ما را از دست ندهید

کاربرد سنگ پلاک

کاربرد سنگ پلاک بسیار زیاد است و بستگی به نوع سنگ پلاک ساختمانی نیز دارد. برخی از انواع کاربرد سنگ های پلاک را در زیر آورده ایم:
 • سنگ پلاک نما: استفاده از انواع سنگ های ساختمانی در نما، جلوه ای خاص به آن می بخشد. سطح صاف و صیقلی سنگ ساختمانی با زیبایی طبیعی اش یکی از نقاط قوت ساختمان‌ به شمار می رود. از سنگ ساختمانی برای ایجاد نماهای رومی، کلاسیک و مدرن استفاده می‌شود.
 • سنگ پلاک کف: سنگ ساختمانی بخاطر استحکام، زیبایی و دوام گزینه معقولی برای استفاده به عنوان کفپوش ساختمان‌های اداری، آموزشی، مسکونی، تجاری و دیگر کاربری ها هستند.
 • سنگ های تزئینی: ایجاد فضایی منحصربفرد در دکوراسیون داخلی یکی دیگر از موارد کاربرد سنگ های پلاک است. سنگ پشت تلویزیون از نمونه های پرکاربرد سنگ پلاک است.
 • سنگ پله: کاربرد مهم و رایج دیگر این سنگ پلاک، بخش‌های مختلف پله و دیواره های راه پله می باشد.

انواع سنگ پلاک ساختمانی

از پرکاربردترین نمونه ها سنگ های ساختمانی پلاک می‌توان موارد زیر را یادآوری کرد:
 • سنگ پلاک تراورتن: سنگ پلاک تراورتن از معدن های متعدد تراورتن در سراسر کشور استخراج می‌شود. سنگ تراورتن تقریبا دارای تخلخل زیادی بوده ولی از مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی نیز برخوردار است. نمای ساختمان اصلی ترین کاربرد سنگ سنگ پلاک تراورتن می باشد.
 • سنگ پلاک گرانیت: سنگ گرانیت یکی دیگر از سنگ های پرکاربرد در ساختمان می باشد. از این سنگ در راه‌پله، سنگ کف، کانتر، سینک روشویی و ظرفشویی و بسیاری جاهای دیگر استفاده می شود. از ویژگی های سنگ پلاک گرانیت می‌توان به استحکام بالا و ساب پذیری خوبش اشاره کرد.
 • سنگ پلاک مرمریت: سنگ پلاک مرمریت کاربرد متنوعی دارد و از آن برای سنگ کف فضاهای داخلی کثل لابی های وسیع، سنگ دیوار فضاهای داخلی، کانتر، راه‌پله و خیلی فضاهای دیگر استفاده می شود.

سنگ در دکوراسیون داخلی

سنگ در دکوراسیون داخلی

قیمت سنگ پلاک ساختمانی

قیمت سنگ پلاک به موارد مختلفی بستگی دارد. هر یک از انواع سنگ ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند و از لحاظ کیفیت هم با یکدیگر متفاوت می باشند. از جمله موارد مهم و تاثیرگذار در قیمت سنگ های ساختمانی، موارد زیر هستند:
 • ابعاد سنگ پلاک: سنگ اسلب نسبت به سنگ تایل قیمت بالاتری دارد
 • ضخامت سنگ پلاک: هر چه ضخامت سنگ پلاک بیشتر شود، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد
 • رنگ و طرح سنگ پلاک: عدم وجود ناخالصی، رگه‌ها و فسیل در بافت سنگ منجر به بالا رفتن قیمت سنگ پلاک خواهد شد
  کیفیت فرآوری و میزان ساب و مواد مورد استفاده
 • نوع سنگ پلاک: سنگ مرمریت، سنگ گرانیت، سنگ تراورتن، سنگ مرمر، سنگ چینی و دیگر سنگ ها قیمت های متفاوتی باهم دارند
 • آنالیز سنگ پلاک: اگر دو سنگ پلاک از یک نوع ولی از دو معدن مختلف استخراج شده باشند، تفاوت بسیاری با هم دارند.

سوالات متداول سنگ های پلاک ساختمانی

 • کاربرد سنگ پلاک در کجای ساختمان است؟

سنگ پلاک برای سنگ نما، سنگ کف، سنگ های تزئینی و قسمت های مختلف ساختمان کاربرد دارد.

 • پرداخت و صیغلی کردن سطح سنگ های ساختمانی به چند روش انجام می شود؟

پرداخت سطح سنگ های ساختمانی، فلیم چرمی، هوند (برای ایجاد سطحی مات) و بوش همر (نرم و برجسته) را می توان نام برد.

 • ساب سنگ ساختمانی به چه عواملی بستگی دارد؟

ساب زدن سنگ به عوامل مختلفی مثل میزان تخلخل در بافت سنگ هم بستگی دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6Lcgq0MaAAAAABD63h8gSJ8k5h2RII9aeAqmEbz9