بهترین سنگ های ساختمانی چه مشخصاتی دارند

11 فروردین ، 1401
سنگ ساختمانی آنامیس

سنگ خوب برای نمای ساختمان را باید با توجه به شرایط آب و هوایی محیط انتخاب کرد تا ماندگاری خوبی داشته باشد. استفاده از سنگ ساختمانی در نمای ساختمان مزایای زیادی دارد. از جمله اینکه نمای سنگی عظمت و شکوه خاصی به یک بنا میدهد. در دسترس بودن، سازگاری با محیط، رنگ های طبیعی و الهام گرفته از طبیعت، مقاومت در برابر آتش سوزی، ضربه، سرما، گرما و ماندگاری طولانی ازجمله خوبی های است که سنگ نسبت به سایر مصالح های دیگر دارد. البته استفاده از سنگ در نمای ساختمان دارای نکاتی است که می توان با یک انتخاب درست و مناسب ماندگاری و زیبایی ساختمان را افزایش و هزینه های تعمیر و بازسازی را پایین آورد. اولین نکته در هنگام خرید سنگ توجه به این موضوع است که سنگ یک ماده معدنی است و از دل طبیعت خارج میشود نباید توقع این را داشت که مثل کاشی و سرامیک و یا نئوپان یکدست و یکرنگ باشد. بهترین سنگ های ساختمانی نشانه ای از زیبایی پنهان شده در دل طبیعت اند و انتخاب سنگ ، انتخاب بازی رنگ ها و طرح هاست. اکثر خریداران سنگ ساختمانی در هنگام انتخاب سنگ مناسب دچار مشکل  می شوند و بر اساس شنیده ها و باورهای درست وغلط اطرافیان خود سنگ خود را انتخاب می کنند. اگر قصد خرید سنگ دارید باید با توجه به فضای مورد استفاده در ساختمان، سنگ خود را انتخاب کنید.

سنگ ساختمانی مرمریت
سنگ مرمریت

انواع تقسیم بندی فضاهای ساختمان

فضاهای ساختمانی به طور کلی به چند دسته زیر

 • نمای ساختمان (خارجی)
 • نمای داخلی
 • پله و کف پاگرد
 • سنگ فرش فضای داخلی مسکونی
 • سنگ فرش فضای داخلی تجاری-اداری
 • سرویس بهداشتی
 • سنگ درپوش

با توجه به تقسیم بندی فضاهای ساختمان و شرایط محیطی هر منطقه می توان سنگ مناسب را انتخاب کرد

مطالب دیگر را از دست ندهید

استفاده از سنگ در نمای خارجی ساختمان

سنگ نمای ساختمان باید مقاومت خوبی در برابر اشعه UV نور خورشید، گرما، رطوبت و سرما داشته باشد. از میان انواع سنگ ها ساختمانی سنگ های تراورتن، گرانیت، سنداستون و کریستال برای نمای خارجی ساختمان مناسب است  با توجه به میزان هزینه و در دسترس بودن و سلیقه می توان از میان سنگ های فوق انتخاب مناسبی داشت. سنگ های تراورتن در برابر سرما و گرما و اشعه UV موجود در نور خورشید مقاومت نسبتا خوبی دارند و چسبندگی خوبی با ملات داشته نسبت به سایر سنگ ها البته اکثر سنگ های گرانیت هم خصوصیات بالا را دارند و لیکن چسبندگی خوبی با ملات پشت سنگ ندارند و حتما باید از روش اسکوپ به هنگام نصب استفاده کرد. بارش باران های اسیدی در شهرهای بزرگ بر روی انتخاب سنگ نمای مناسب بسیار تاثیر گذار است. لذا باید در انتخاب سنگ نما به مواردی از جمله ساب و جلای سنگ، میزان تخلخل پذیری، ضخامت سنگ و ... توجه کرد. برای مثال در مورد سنگهای مرمریت که از جمله سنگ های رسوبی هستند به دلیل تخلخل پذیری و در صد آهک بالا برای نمای ساختمان توصیه نمی شود. البته امروزه با استفاده از روش های نانو تکنولوژی یا بوسیله پرداخت های مختلفی از جمله روش تیشه یا روش بادبر که بر روی سطح سنگ انجام می شود این مشکل بر طرف گردیده است. از جمله بناهای معروفی که در نمای آن از سنگ مرمریت استفاده گردیده است می توان به برج آزادی اشاره نمود در سال های اخیر استفاده از سنگ تراورتن به مراتب نسبت به گذشته بالا رفته است دلیل این اقبال عمومی را می توان پیشرفت ماشین آلات و تجهیزات سنگبری دانست از جمله رزین و پولیش که بر سطح سنگ اعمال می گردد و ظاهری زیباتر و یکدست تری به سنگ می دهد. اشکال موجود در این روش مقاومت رزینی است که بر سطح سنگ زده می شود که معادل با 20 سال است و پس از گذشت این مدت ممکن است سنگ زیبایی خود را از دست دهد. از جمله مواردی که منجر به محبوبیت سنگ تراورتن برای استفاده در نما شده است می توان به تنوع زیاد آن در طرح و رنگ و قیمت پایین آن نسبت به سایر سنگ ها اشاره کرد. سنگ تراورتن ذاتا سنگی متخلخل همراه با آهک زیاد می باشد این امر منجر شده تا چسبندگی خوبی با ملات در هنگام نصب داشته باشد. تاریخ استفاده از سنگ تراورتن به چند صد سال پیش نیز می رسد برای مثال در نماهای رومی باقی مانده از چند100 سال پیش می توان استفاده از سنگ تراورتن را مشاهده کرد . به دلیل اختلاف دمای محیط در شب و روز، تغییرات فصل ها  و در نتیجه انبساط و انقباض سنگ، در صورت نصب به روش دوغاب سیمان احتمال کنده شدن سنگ از روی نما وجود دارد.

بهترین سنگ های ساختمانی

بهترین سنگ های ساختمانی

بنابراین بهترین روش پیشنهادی روش اسکوپ کردن پشت سنگ است، در غیر اینصورت باید کمی بعد از نصب جهت جلو گیری از ریزش آنها یکی پس از دیگری سنگها را به نما پیچ کرد  که ظاهر خوبی ندارد. روش دیگر روش خشکه چینی است، در این روش پیش از نصب سنگ با استفاده از پروفیل و نبشی های فلزی پشت کار را شاسی کشی می کنند و سنگ ها را بوسیله گیره روی شاسی محکم می کنند.
مقاومت در نصب سنگهایی که در ارتفاع قرار دارند بسیار پر اهمیت است و سنگ ها میبایست از خلل و فرج مناسبی برخوردار بوده تا با ملات و دوغابی که پشت سنگ ریخته میشود چسبندگی خوبی ایجاد کند و مقاومت ان را بالا ببرد و خطر سقوط سنگ بر روی رهگذران و خودرو ها پایین رود . با توجه به موارد فوق سنگ تراورتن به دلیل خلل و فرجی که دارد یکی از بهترین گزینه ها نسبت به سنگ های دیگر از جمله سنگ مرمریت می باشد. از دیگر گزینه های موجود برای استفاده در نمای ساختمان، سنگ چینی است. سنگ چینی انتخاب مناسبی برای نما و فضای خارجی است. زیرا میزان جذب آب و چسبندگی دوغاب سنگ چینی بین سنگ گرانیت و تراورتن است. رنگ روشن آن باعث می‌شود تا گرمای زیادی جذب نما نشود و ساختمان در برابر گرمای زیاد نباشد به همین دلیل در ایران و  خصوصا در مناطق گرمسیر استفاده از این سنگ برای نما قدیمی ب کارمی رفته  است. مقاومت سنگ چینی در مقابل هوازدگی نسبتاً خوب است و تقریبا، سنگ چینی در این خصوص می‌تواند با سنگ های تراورتن و گرانیت هم رقابت داشته باشد.

موارد که هنگام نصب سنگ نمای ساختمان باید رعایت کرد

 • سنگ باید نسبت به شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شود.
 • جهت اتصال سنگ بهترین روش استفاده از اسکوپ سنگ می باشد.
 • نمای کار شده می بایست منطبق با نقشه های اجرایی باشد.
 • سفت کاری های انجام شده در زیر کار می بایست کاملاً تراز باشند.
 • پنجره‌های هم اندازه در طبقات باید کاملاً در یک امتداد بوده و در هر طبقه تراز بالا و پایین پنجره‌ها با هم برابر باشد.
 • در کنج ها و نبش‌ها کاملاً سنگ‌ها به صورت گونیا کار شود.
 • در لبه بالای تراس‌ها و پنجره‌ها، سنگ‌ها دارای لبه‌ای به عنوان آبچکان باشند.
 • در صورتی که نما به صورت نصب  دوغاب اجرا شود از سیمان تازه و ماسه شسته شده جهت ملات استفاده شود و عیار ملات استفاده شده 400 کیلوگرم به ازاء هر متر مکعب باشد.
 • همچنین در سنگهای آهکی از ریختن ملات روی سنگها باید دوری کرد زیرا تمیز کردن آن مشکل است.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6Lcgq0MaAAAAABD63h8gSJ8k5h2RII9aeAqmEbz9