مناسب ترین سنگ برای کف ساختمان چه ویژگی هایی باید داشته باشد

10 دی ، 1400
سنگ ساختمانی آنامیس

سنگ های طبیعی مقاوم ترین متریال و همچنین زیباترین مصالح برای کفسازی ساختمان می باشند. عمر سنگ ها طولانی بوده و سازش قابل توجهی با محیط زیست دارند. تنوع سنگ های طبیعی نیز متناسب با همه‌ی سلیقه ها می باشد. سنگ های طبیعی مزایایی چون مقاومت سایشی بالا، مقاومت بالا در برابر سرما و گرما، غیر آلرژی زا، سازگار با محیط زیست و تنوع طرح، رنگ و جنس دارند. اما این نکته را مد نظر داشته باشید که سنگ های طبیعی معایبی هم مانند گران بودن و وزن بالا را خواهند داشت. سنگ های ساختمانی دارای خاصیت سردی هستند و  بکار بردن سنگ در سنگفرش منطقه های سردسیر باعث تشدید سرما می شود و در این مناطق باید از گرمایش کف استفاده کرد. علاوه بر آن سنگ ساب خورده در زمان خیس بودن حالت لغزندگی بالایی دارد و باید سنگ کف مکان های در معرض خیسی از نوع فرآوری هوند و یا تیشه ای به جای صیقل استفاده باشند.

کاربرد سنگ های طبیعی در کف ساختمان
سنگ کف پذیرایی

از کدام سنگ ساختمانی در چه مکانی استفاده کنیم

سنگ ساختمانی براق و سابیده لغزنده می باشد و با پای برهنه از روی سنگ خیس راه رفتن باعث سر خوردم خواهد شد. پس سنگ های سابیده و براق را در محل هایی مثل سرویس های بهداشتی و استخر نباید استفاده کرد. در این مکان ها باید از سنگهایی که هوند و یا تیشه ای هستند استفاده نمود. در فرآیند تیشه ای کردن سنگ، از ساینده های براق کننده استفاده نمی شود و سطح سنگ صیقلی نیست. درکل سنگ مناسب کف سالن های پذیرایی و سنگ کف سرویس بهداشتی با هم تفاوت دارند و همچنین سنگ کف لابی ساختمان با سنگ کف پارکینگ متفاوت می باشند.

سنگ مرمریت، جایگاه زیباترین طرح های طبیعی

سنگ مرمریت از پر کاربرد ترین سنگ کف در دنیا می باشد و تنوع بسیار بالا و ساب پذیری عالی دارد. سنگ مرمریت دارای انواع گوناگونی می باشد و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. سنگ های مرمریت در برابر نور خورشید تغییر رنگ خود حفظ نمیکنند و با سرما و یخبندان میانه خوبی ندارند. برخی از سنگ های مرمریت به دلیل آهکی بودن و جذب آب بالا برای به کار بردن در کف ساختمان مناسب نیستند. سنگ های مرمریت ساب پذیری خوبی دارند و در برابر ضربه و خط و خش آسیب پذیر می باشند. سنگ های مرمریت سابیده و براق برای سنگ فرش هال و پذیرایی ساختمان های مسکونی، سنگفرش اتاق، سنگفرش لابی، سنگفرش واحدهای تجاری و اداری و کف پله و پاگرد بسیار مناسب است. همچنین سنگ های مرمریت هوند و تیشه ای در سنگفرش سرویس های بهداشتی و مستر و محوطه استخر گزینه خوبی می باشند.

سنگ تراورتن، پرکاربردترین سنگ کشور

سنگ تراورتن بخاطر خلل و فرج زیای که دارد بیشتر در نمای ساختمان به کار برده می شود. اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و پرکننده های قوی از سنگ تراورتن بخاطر زیبایی خاصی که دارد، بعنوان سنگ کف نیز استفاده می شود. تراورتن جذب آب بالا و مقاومت فشاری پایینی دارند و استفاده از این سنگ برای کف به مراقبت و نگهداری نیاز دارد. از سنگ تراورتن برای سنگ نما و ساخت مصنوعات سنگی و همچنین برای سنگ فرش محوطه نیز استفاده میشود. سنگ تراورتن رنگ ثابتی دارد و در برابر سرما و یخبندان مقاومت بالایی از خود نشان می دهد، اما مقاومت فشاری سنگ تراورتن پایین بوده و اگر قصد استفاده از سنگ تراورتن برای سنگفرش محوطه را دارید، باید از سنگ های با ضخامت بالا استفاده کنید و برای جلوگیری از لغزنده بودن سنگ بهتر است که سنگ کف محوطه بصورت تیشه و یا بوش همر باشد.

مطالب دیگر را از دست ندهید

سنگ نما و سنگ کف چه خصوصاتی باید داشته باشند مزیت های خرید اینترنتی سنگ ساختمانی سنگ تراورتن چگونه تشکیل می شود در حمل و نقل سنگ های ساختمانی صادراتی چه نکاتی را باید مدنظر داشت منظور از سنگ پلاک چیست؟

سنگ گرانیت، سنگی با مقاومت بی همتا

سنگ گرانیت از مقاوم ترین سنگ طبیعی در جهان می باشد و نمادی از مقاومت مصالح ساختمانی است. سنگ گرانیت دارای انواع گوناگونی می باشد و در برابر سرما و گرما و اشعه نور خورشید مقاومت بالایی دارد و همچنین جذب آب آن بسیار کم است. سنگ های گرانیت بسیار سخت برش هستند و هزینه استخراج و فرآوری بالایی دارند. سنگ گرانیت بخاطر مقاومت بالایی که دارد بیشتر در سنگفرش جاهای پر تردد و سنگین بکار برده می شود. سنگ گرانیت در برابر خط و خش و ضربه مقاوم است و همچنین سنگ گرانیت سابیده برای سنگ کف واحدهای تجاری و اداری، سنگ کف پارکینگ، سنگ پله و پاگرد بسیار مناسب است. سنگ گرانیت فلیم شده نیز مناسب سنگ کف محوطه است، چرا که سنگ گرانیت سابیده هنگام خیس بودن لغزنده وخطرناک بوده و برای جلوگیری از سر خوردگی بهتر است از گرانیت فلیم شده استفاده شود.

سنگ مرمر، نشان دهنده لطافت طبیعت

سنگ مرمر یا سنگ اونیکس یکی از زیباترین سنگ های طبیعی می باشد و طرفداران بسیاری را در دنیا به خود جذب کرده است. سنگ مرمر از آن دسته سنگ های لوکس و لاکچری در دنیا است. سنگ های مرمر مقاومت بالایی در برابر سرما و یخبندان و اشعه نور خورشید دارند و جذب آب آن ها کم است. اما این سنگ ها در برابر خط و خش آسیب پذیر بوده و نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه دارند. سنگ های مرمر دارای خاصیت عبور نور می باشند و این امر باعث شده تا بیشتر مهندسان و آرشیتکت ها از سنگ مرمر در طرح هایشان استفاده کنند. سنگ های مرمر دارای قیمت بالایی می باشند و بیشتر در ساختمان های لوکس و گران قیمت بکار می روند. سنگ مرمر برای سنگ کف سالن های پذیرایی، سنگ کف لابی، سنگ کف تالارها و هتل ها و اماکن مذهبی مناسب می باشد.

سنگ کف ساختمان
ویژگی های سنگ کف ساختمان

سنگ چینی، نماد ظرافت و زیبایی

سنگ کریستال که اصطلاحا بخاطر اینکه هنگام ضربه صدای ظروف چینی را می دهد، در کشور ایران به سنگ چینی معروف است و از خانواده سنگ مرمریت می باشد و بدلیل دانه های بلوری درشت به آن سنگ چینی یا کریستال میگویند. سنگ چینی دارای جذب آب کمی می باشد و در برابر گرما و سرما و اشعه نور خورشید مقاومت خوبی دارد. سنگ چینی بخاطر جذب آب پایین گزینه خوبی برای مکان های بهداشتی است. سنگ چینی بصورت اسلب بوک مچ و فورمچ فرآوری می شود و زیبایی زیادی را از خود بروز می دهد. سنگ چینی برای به کار بردن در سنگ کف هال و پذیرایی، سنگ کف واحدهای تجاری و اداری، سنگ کف سرویس ها و اماکن بهداشتی و دارویی، سنگ کف پارکینگ و سنگ پله بسیار مناسب می باشد. تقریبا بهترین و مناسب ترین سنگ برای سنگفرش واحدهای مسکونی سنگ های مرمریت و سنگ چینی می باشند و مناسب ترین سنگ برای کف واحدهای اداری و تجاری و پارکینگ سنگ های گرانیت و همچنین بهترین سنگ برای سنگ کف محوطه بیرونی سنگ تراورتن تیشه ای و یا گرانیت فلیم شده و در نهایت زیباترین و لوکس ترین سنگ برای سنگ کف اماکن لوکس و لاکچری سنگ های مرمر می باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6Lcgq0MaAAAAABD63h8gSJ8k5h2RII9aeAqmEbz9